A Tatabánya Erőmű Kft. szakemberei folyamatosan dolgoztak azon, hogy a melegvíz-szolgáltatás a lehető legrövidebb idő alatt ismét elindulhasson az előírt és az egész várost egyszerre érintő karbantartás miatti leállást követően, s ez sikerült is két napon belül – mondta el dr. Sámuel Emese, a Tatabánya Erőmű Kft. ügyvezetője, aki megvilágította a munkálatok hátterét.
Az augusztus 13. és 14. közötti karbantartásról érdemes tudni, hogy az erőmű legfontosabb feladata a távhőrendszer mindenkori hőigényeinek megfelelő hőenergia előállítása, majd a távhőszolgáltató részére történő kiszállítása, illetve a megfelelő minőségű és mennyiségű forróvíz biztosítása és keringtetése. Értelemszerű, hogy a hőigények az időjárástól függenek: télen nagyobbak, nyáron lényegesen kisebbek.
Az ágazat számára előírt szabályok alapján a távhőtermelő- és egyéb segédberendezések karbantartását előre tervezetten, éves gyakorisággal kell elvégezni. Ezek között vannak olyanok is, melyeken csak a teljes távhőrendszeri keringtetés leállítását követően lehet munkát végezni. Az erőmű az év 365 napján folyamatosan üzemel, kizárólag 2 nap az, amikor minden berendezés, megáll, nincs nyomás vagy feszültség alatt. Erre a leállásra a nyári időszak a legalkalmasabb. Dr. Sámuel Emese rámutatott, hogy vannak külön-külön, a rendszerről leválasztható elemek, melyek leállás nélkül is vizsgálhatók, javíthatók ezeket május közepétől szeptember közepéig ütemezetten végzik a kollégák. Ugyanakkor egyes szerelvények esetében ez nem járható út. Az üzem közbeni kiiktatás, kiszerelés veszélyeztetné a távhőrendszer üzembiztonságát és leállásokhoz, télvíz idején városszerte akár a fűtési vezetékek szétfagyásához is vezethetne. Ezek elkerülése érdekében válik szükségessé a rövid leállás.
A technikai részleteken túl az ügyvezető kiemelte, hogy a karbantartást a távhőszolgáltatóval, a villamos energia elosztó hálózat üzemeltetőjével és a földgázszállító vezeték üzemeltetőjével előre egyeztetetten minden év augusztus második keddjén és szerdáján végzik el. Ez a leállás mindig egybeesik a távhő szolgáltató által végzett, valamely városrészre eső karbantartással is, de ők az erőművön kívüli rendszereket, hőközpontokat tartják karban.
A 2024-es esztendő újdonsága az volt, hogy erre az időszakra ütemezték a 20 MW teljesítményű új villamos fűtésű forróvíz kazán meglévő erőművi rendszerekhez szükséges csatlakozásainak munkálatait is. Ennek köszönhetően a létesítendő „villanykazán” és segédberendezéseinek kivitelezése során a fűtési időszakban már nem kell majd ismételt leállást tervezni.
Köszönjük minden távhő felhasználó türelmét és megértését.